17° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live



KCSR EEO Report
KBPY EEO Report
KCSR Public File
KBPY Public File

Friday Prep Scoreboard

By: Dennis Brown Posted at: 10/25/2019 11:40 PM
Here are the latest scores from area prep sports events played on Friday.

   By The Associated Press

 Nebraska Prep Football
     Bayard 61, Kimball 24
     Bridgeport 25, Hershey 7
     Chadron 26, Gering 21
     Cody-Kilgore 51, South Platte 6
     Creek Valley 62, Minatare 26
     Lexington 28, Alliance 21
     Mitchell 26, Sidney 13
     North Central 62, Ainsworth 12
     North Platte St. Patrick's 62, Gordon/Rushville 7
     Ogallala 42, Chase County 14
     Perkins County 53, Hemingford 16
     Scottsbluff 21, McCook 14
     Sioux County 65, Hay Springs 14
 
Nebraska Prep Volleyball
     South Platte defeated Cody-Kilgore, 18-25, 25-19, 25-14, 25-23
 
 Southwest Conference Tournament
     Gothenburg defeated Valentine, 25-13, 25-21
     Minden defeated Ainsworth, 25-27, 25-8, 25-16
     Ogallala defeated McCook, 25-14, 25-17
 Consolation Semifinal
     Ainsworth defeated McCook, 25-18, 25-17
     Valentine defeated Cozad, 25-13, 25-8
 Semifinal
      Ogallala defeated Minden, 25-15, 23-25, 25-9
 Fifth Place
     Valentine defeated Ainsworth, 2-1
 Championship
     Broken Bow defeated Ogallala, 25-23, 25-23

 South Dakota Prep Volleyball
     Faith defeated Potter County, 25-19, 23-25, 25-23, 25-23
     Lead-Deadwood defeated Belle Fourche, 26-28, 25-18, 25-23, 25-20
     Mt. Vernon/Plankinton defeated Chamberlain, 25-15, 19-25, 27-25, 29-27
     Rapid City Christian defeated Jones County, 25-8, 25-15
     Sioux Falls Lincoln defeated Pierre, 25-11, 26-24, 25-14
     Sioux Falls O'Gorman defeated Sioux Falls Christian, 25-20, 25-18, 25-16
     Sioux Falls Washington defeated Mitchell

 East - West Invitational Tournament
     Brandon Valley defeated Douglas, 25-7, 25-19
     Brandon Valley defeated Rapid City Central, 25-18, 20-25, 25-17
     Brookings defeated Douglas, 25-12, 25-9
     Brookings defeated Rapid City Central, 25-14, 25-14
     Rapid City Stevens defeated Yankton, 25-20, 25-12
     Rapid City Stevens defeated Harrisburg, 25-23, 25-23
     Watertown defeated Rapid City Central, 25-14, 25-16
     Watertown defeated Douglas, 25-10, 25-9
  
 New Underwood Triangular
     New Underwood defeated Wall, 25-13, 16-25, 25-18, 25-22
     New Underwood defeated Edgemont, 25-9, 25-17, 25-9

 White River Triangular
     Kadoka Area defeated White River, 26-28, 25-23, 25-13, 17-25, 15-12
     Pine Ridge defeated White River, 17-25, 33-31, 25-12, 25-17
     Pine Ridge defeated Kadoka Area, 18-25, 14-25, 25-23, 27-25, 16-14

 Wyoming Prep Football
     Buffalo 62, Newcastle 14
     Casper Kelly Walsh 28, Campbell County 0
     Casper Natrona 29, Rock Springs 26
     Douglas 13, Riverton 7, OT
     Hanna-Elk Mountain 68, Guernsey-Sunrise 12
     Lusk 48, Pine Bluffs 21
     Moorcroft 38, Glenrock 18
     Sheridan 45, Cheyenne East 27
     Thunder Basin 55, Laramie 7
     Upton-Sundance 54, Shoshoni 0
     Wright 21, Tongue River 6
 





Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.