62° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live



KCSR EEO Report
KBPY EEO Report
KCSR Public File
KBPY Public File

Quality Tire Saturday Prep Scoreboard

By: Dennis Brown Posted at: 12/29/2018 07:33 PM
Here are the latest scores from area prep sports events played on Saturday.

 By The Associated Press

 Updated Sunday at 6:48am
 
     Nebraska Boys Prep Basketball
     Alliance 55, Bridgeport 47
 
     Amherst Holiday Tournament
     Ogallala 76, Amherst 37
 
     Cabela's Holiday Shootout
 
     Cabela's Bracket
 
     Championship
     Beatrice 74, Sidney 33
 
     Sidney Bracket
 
     Championship
     Chase County 56, Torrington, Wyoming 47, OT
 
     Consolation
     Mitchell 83, Superior 38
 
     Chadron Rotary-George Watson Classic
 
     3rd Place
     Custer, South Dakota 81, Hemingford 60
 
     Championship
     Chadron 61, Valentine 54
 
     North Central Holiday Tournament
     Ainsworth 53, North Central 45
 
     Nebraska Girls Prep Basketball
     Alliance 64, Bridgeport 39
 
     Amherst Tournament
     Ogallala 36, Amherst 34
 
     Cabela's Holiday Shootout
 
     Sidney Bracket
 
     Championship
     Chase County 56, Torrington, Wyoming 45
 
     Consolation
     Superior 39, Mitchell 32
 
     Chadron Rotary-George Watson Classic
 
     3rd Place
     Custer, South Dakota 55, Hemingford 32
 
     Championship
     Chadron 50, Valentine 31
 
     North Central Holiday Tournament
     North Central 51, Ainsworth 46
   
     South Dakota Boys Prep Basketball
     Highmore-Harrold 77, Stanley County 70
     Rapid City Central 63, Dickinson, North Dakota 33
     Red Cloud 72, Spearfish 45
     St. Thomas More 75, Aberdeen Roncalli 49
     Watertown 51, Rapid City Stevens 48

     Huron Holiday Classic
     Rapid City Christian 58, Sanborn Central/Woonsocket 53
 
     Winner Snowball Classic
     Gregory 58, Bennett County 45
 
     South Dakota Girls Prep Basketball
     Harrisburg 53, Pierre 37
     Highmore-Harrold 65, Stanley County 42
     Rapid City Central 56, Dickinson, North Dakota 45
     Rapid City Stevens 51, Watertown 48
     Red Cloud 54, Spearfish 38
     St. Thomas More 40, Aberdeen Roncalli 34

    Wyoming Boys Prep Basketball
 
     Energy Classic
 
     Championship
     Puyallup, Washington 69, Thunder Basin 63, OT
 
     Third Place
     Cheyenne East 88, Campbell County 74
 
      Wyoming Girls Prep Basketball
 
     Energy Classic
 
     Championship
     Thunder Basin 62, St. Joseph Notre Dame, California 49
 
     Third Place
     Douglas 75, Campbell County 64
 
     Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.