63° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

KCSR Annual EEO Report
KBPY Annual EEO Report

Quality Tire Saturday Prep Scoreboard

By: Dennis Brown Posted at: 03/11/2018 05:46 AM
Here are the latest scores from area prep sports events played on Saturday.

 By The Associated Press

     Nebraska Boys Prep Basketball

     Class A
 
     Championship
 
     Omaha Creighton Prep 56, Bellevue West 46
 
     Class B
 
     Championship
 
     York 61, Omaha Skutt Catholic 56, 2OT
 
     Class C-1
 
     Championship
 
     Wahoo 70, Winnebago 66, OT
 
     Class C-1
 
     Third Place
 
     Lincoln Christian 68, Broken Bow 49
 
     Class C-2
 
     Championship
 
     Ponca 50, Hastings St. Cecilia 40
 
     Class C-2
 
     Third Place
 
     Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 73, Yutan 62
 
     Class D-1
 
     Championship
 
     Nebraska City Lourdes 32, Kenesaw 25
 
     Class D-1
 
     Third Place
 
     Johnson-Brock 63, Heartland 54
 
     Class D-2
 
     Championship
 
     Falls City Sacred Heart 59, Riverside 42
 
     Class D-2
 
     Third Place
 
     Mullen 57, Giltner 51

     South Dakota Girls Prep Basketball
 
     Class A
 
     Fifth Place
 
     Aberdeen Roncalli 42, Belle Fourche 30
 
     Class A
 
     Seventh Place
 
     Vermillion 76, Crow Creek 54
 
     Class A
 
     State Championship
 
     St. Thomas More 54, Madison 41
 
     Class B
 
     Fifth Place
 
     Warner 54, Sully Buttes 44
 
     Class B
 
     Seventh Place
 
     Faith 50, Avon 45
 
     Class B
 
     State Championship
 
     Castlewood 47, Hanson 41
 
     Class B
 
     Third Place(equals)
 
     Tripp-Delmont/Armour 56, Ethan 46

     Wyoming Boys Prep Basketball
 
     4A State Tournament
 
     Consolation Final
 
     Cheyenne East 69, Casper Natrona 65
 
     Third Place
 
     Evanston 47, Casper Kelly Walsh 40
 
     Championship
 
     Campbell County 71, Sheridan 61
 
     3A State Tournament
 
     Consolation Fina
 
     Worland 61, Lander 56
 
     Third Place
 
     Rawlins 46, Riverton 35
 
     Wyoming Girls Prep Basketball
 
     4A State Tournament
 
     Consolation Final
 
     Casper Natrona 48, Rock Springs 37
 
     Third Place
 
     Thunder Basin 47, Cheyenne Central 36
 
     Championship
 
     Campbell County 65, Cheyenne East 41
 
     3A State Tournament
 
     Consolation Final
 
     Lyman 72, Worland 54
 
     Third Place
 
     Powell 40, Star Valley 34
 
     Championship
 
     Douglas 63, Buffalo 52


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.