58° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

KCSR Annual EEO Report
KBPY Annual EEO Report

Quality Tire Saturday Prep Scoreboard

By: Dennis Brown Posted at: 09/30/2017 07:19 PM
Here are the latest scores from area prep sports events played on Saturday.

Updated Sunday at 6:37am.

 By The Associated Press

 Nebraska Prep Volleyball
 
  Twin Cities Tournament
 Round Robin
     Chadron defeated Lexington, 25-21, 18-25, 25-21
     Chadron defeated Scottsbluff, 25-23, 25-12
     Gering defeated Scottsbluff, 25-14, 25-10
     Gering defeated Chadron, 25-12, 22-25, 25-22
     Gering defeated Lexington, 25-11, 25-15
     Lexington defeated Scottsbluff, 25-17, 25-19
 First Round
     Casper Kelly Walsh, Wyoming defeated Alliance, 25-21, 25-15
 Consolation Semifinal
     Alliance defeated Cheyenne Central, Wyoming, 20-25, 25-22, 25-20
 Fifth Place
     Alliance defeated Ogallala, 26-24, 25-27, 25-22
 Third Place
     Casper Kelly Walsh, Wyoming defeated McCook, 25-23, 22-25, 25-23
 Championship
     Rapid City Stevens, South Dakota defeated Grand Island Northwest, 23-25, 25-20, 25-21

 South Dakota Prep Football
      Pierre 58, Sturgis 13

 South Dakota Prep Volleyball
  
 Lakota Nation Invitational
 Pool Play
 Pool A
     Custer defeated Oelrichs, 25-12, 25-18
     Custer defeated Standing Rock, North Dakota, 25-10, 25-19
     Little Wound defeated Oelrichs, 25-22, 23-25, 25-11
     Little Wound defeated St. Francis Indian, 25-20, 25-20
     Red Cloud defeated McLaughlin, 25-17, 25-20
     Red Cloud defeated St. Francis Indian, 25-14, 25-16
 Pool B
     Cheyenne-Eagle Butte defeated Lower Brule, 25-20, 23-25, 25-14
     Hill City defeated Lower Brule, 25-14, 25-13
     Hill City defeated Crazy Horse, 25-0, 25-3
     Pine Ridge defeated Todd County, 25-20, 25-17
     Pine Ridge defeated Crow Creek, 25-13, 25-5
     Pine Ridge defeated Crazy Horse, 25-13, 25-8
     Todd County defeated Cheyenne-Eagle Butte, 19-25, 25-18, 25-20
   
 Lead-Deadwood Mile High Invitational
 Pool Play
 Pool A
     Edgemont defeated Rapid City Central Sophomores, 25-21, 25-18
     Wall defeated Edgemont, 25-17, 25-20
     Wall defeated Rapid City Central Sophomores, 25-17, 25-20
 Pool B
     Harding County defeated Rapid City Central JV, 25-20, 20-25, 25-16
     Kadoka Area defeated Harding County, 25-23, 25-18
     Kadoka Area defeated Rapid City Central JV, 25-19, 25-17
 Pool C
     Gordon/Rushville, Nebraska defeated New Underwood, 25-20, 10-25, 25-21
     Lemmon defeated Gordon/Rushville, Nebraska, 25-19, 25-20
     Lemmon defeated New Underwood, 25-16, 14-25, 25-13
 Pool D
     Hot Springs defeated Newell, 25-8, 25-18
     Lead-Deadwood defeated Hot Springs, 25-14, 25-20
     Lead-Deadwood defeated Newell, 25-7, 25-11
 First Round
     Harding County defeated Lemmon, 22-25, 25-20, 25-13
     Kadoka Area defeated Gordon/Rushville, Nebraska, 25-16, 25-13
     Lead-Deadwood defeated Edgemont, 25-23, 25-11
     Wall defeated Hot Springs, 25-12, 25-21
 Semifinal
     Kadoka Area defeated Wall, 25-21, 25-21
     Lead-Deadwood defeated Harding County, 25-22, 25-21
 Championship
     Kadoka Area defeated Lead-Deadwood, 25-13, 25-19

 Twin Cities Tournament
 Gold Division
 Semifinal
     Rapid City Stevens defeated Casper Kelly Walsh, Wyoming, 23-25, 25-18, 27-25
 First Round
     Rapid City Stevens defeated Cheyenne Central, Wyoming, 21-25, 25-12, 25-9
 Championship
     Rapid City Stevens defeated Grand Island Northwest, Nebraska, 23-25, 25-20, 25-21


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.