54° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

(Neb.)- Crawford Boys Take D-11 District T&F Title

By: Jeremy Anderson Posted at: 05/10/2017 06:53 PM
(Chadron)- Behind seven first place medals the Crawford boys claimed the D-11 district track and field title on Wednesday from Creek Valley.  The Rams outscored the host 127-95.  Morrill won the girls team championship over Potter-Dix 137.5-117.

Sioux County's Jordan Buhr and Cameron Geary of Crawford stole the show by each taking gold in three different events. For Buhr, it was the long jump, 100m, and 200m dash while Geary did it in the triple jump, 400 dash, and 300 intermediate hurdles.

The top two finishers in each individual event along with the first place relay qualify for the state meet at Omaha's Burke stadium.

A full list of state qualifier results are below.

Boys Team Scores:
1. Crawford, 127
2. Creek Valley, 95
3. Garden County, 73
4. Minatare, 56
5. Leyton, 49
6. Morrill, 46
7. Sioux County, 42
8. Potter-Dix, 14
9. Banner County, 9
10. Hay Springs, 8

Girls Team Scores:
1. Morrill, 137.50
2. Potter-Dix, 117
3. Creek Valley, 79
4. Leyton, 56
5. Banner County, 26
6. Sioux County, 23.50
7. Crawford, 20
8. Hay Springs, 18
9. Garden County, 17
10. Minatare, 13

Girls High Jump:
1    Jesslyn Straber     12     Creek Valley     5-01.00
2    Morgan Edmund     10     Sioux County     4-09.00

Girls 800-Meter Run:
1    Kalen Nedella     12     Crawford     2:25.70
2    Lily Martin     11     Morrill     2:37.10
3    Autum Smith     11     Garden County     2:45.80

Girls 1600-Meter Run:
1    Franki Doty     12     Minatare     6:04.40
2    Jesse Badje     10     Hay Springs     6:10.50

Girls 3200-Meter Run:
1    Jesse Badje     10     Hay Springs     13:12.30
2    Andrea Lashley     10     Morrill     14:25.20

Boys High Jump:

1    Aaron Alcorn     11     Crawford     5-11.00
1    Kenneth Ernest     12     Leyton     5-11.00

Boys Long Jump:
1    Jordan Buhr     10     Sioux County     18-11.25
2    Spencer Jones     11     Crawford     17-05.75

Boys Triple Jump:
1    Cameron Geary     10     Crawford     41-00.25
2    Luiz La Salvia     10     Creek Valley     39-05.75

Boys 100-Meter Dash:

1    Jordan Buhr     10     Sioux County     11.50
2    Michael Smith     11     Creek Valley     11.80

Boys 200-Meter Dash:

1    Jordan Buhr     10     Sioux County     24.10
2    Michael Smith     11     Creek Valley     24.40

Boys 400-Meter Dash:
1    Cameron Geary     10     Crawford     54.40
2    Osvaldo Cano     10     Garden County     55.20

Boys 800-Meter Run:
1    Austin Kennedy     11     Crawford     2:09.30
2    Spencer Jones     11     Crawford     2:12.10
3    Dennis Vogl     9     Crawford     2:20.20

Boys 1600-Meter Run:
1    Austin Kennedy     11     Crawford     5:01.20
2    Cooper Reichman     10     Creek Valley     5:09.40

Boys 3200-Meter Run:
1    Adam Moreno     11     Minatare     11:01.10
2    Tate Coss     12     Garden County     11:14.60
3    Trevor Nelson     11     Crawford     11:36.50

Boys 300-Meter Int. Hurdles:
1    Cameron Geary     10     Crawford     43.10
2    Keaton Robb     10     Morrill     43.90

Boys 400-Meter Relay:
1 Noah Knapp
Tanner Crass
Samuael Grabowski
Michael Smith
Creek Valley     47.70

2 Blaine Flack
Aaron Alcorn
Austin Kennedy
Cameron Geary
Crawford     48.00

Boys 1600-Meter Relay:
1 Andrew Wendland
Blaine Flack
Cole Kleinlein
Spencer Jones
Crawford     3:47.10

Boys 3200-Meter Relay:

1 Blaine Flack
Spencer Jones
Dennis Vogl
Austin Kennedy
Crawford     8:59.30


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.