64.0° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

Friday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 12/28/2012 08:36 PM

Here are the latest scores from area prep sports events played on Friday.

By The Associated Press

Updated at 10:50pm.

Nebraska Boys Prep  Basketball

Alliance Tournament

Consolation

Mitchell 72, Gordon/Rushville 38

Championship

Bridgeport 37, Alliance 35

Brady Tournament

First Round

Anselmo-Merna 41, Crawford 26

Cabela's Holiday Shootout

Semifinal

Douglas, Wyoming 50, Gering 46

Chadron High School Holiday Classic Tournament

First Round

Chadron 50, Hemingford 30
Valentine 49, Bayard 33

Greater Nebraska Tournament

Kearney 52, Scottsbluff 42

Perkins County Tournament

Sandhills/Thedford 32, Cambridge 29

Stuart Holiday Tournament

Consolation

North Central 55, Cody-Kilgore 26

Championship

Ainsworth 47, Stuart 29

Nebraska Girls Prep Basketball

Alliance Tournament

Consolation

Mitchell 48, Bridgeport 37

Championship

Alliance 44, Gordon/Rushville 30

Amherst Tournament

Amherst 53, Ogallala 51

Brady Tournament

First Round

Crawford 52, Anselmo-Merna 32

Cabela's Holiday Shootout

Consolation

Gering 48, Chase County 29

Semifinal

Douglas, Wyoming 46, Hershey 42

Chadron High School Holiday Classic Tournament

First Round

Chadron 70, Hemingford 24
Valentine 69, Bayard 30

Greater Nebraska Tournament

Consolation

Columbus 51, Scottsbluff 27

Perkins County Tournament

Sandhills/Thedford 47, Cambridge 37, OT

Stuart Tournament

Consolation

North Central 39, Cody-Kilgore 26

Championship

Ainsworth 54, Stuart 40

South Dakota Boys Prep Basketball

Oelrichs 78, Grant-Deuel 50
Rapid City Stevens 58, Aberdeen Central 56
St. Thomas More 46, Milbank 42

Holiday Classic

Consolation

Jones County 74, Iroquois 37

Lyman Tournament

South Central 66, Kadoka Area 20

Mobridge Rotary Classic

Mobridge-Pollock 73, Little Wound 67
St. Francis Indian 52, Timber Lake 40

Tournament

New Underwood 61, Lower Brule 34

South Dakota Girls Prep Basketball

Aberdeen Central 57, Rapid City Stevens 37
Douglas 63, Custer 19
Rapid City Central 48, Pierre 44

Holiday Classic

Championship

Kimball/White Lake 44, Jones County 33

Parkston Classic

St. Thomas More 57, Clark/Willow Lake 34

Wyoming Boys Prep Basketball

Energy Classic Tournament

Consolation Semifinal

Battle Ground, Washington 55, Casper Natrona 47

Wyoming Girls Prep Basketball

Energy Classic Tournament

Semifinal

Campbell County 56, Mandan, North Dakota 45

Semifinal

Casper Natrona 43, Lynwood, California 42

 

 


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.