51° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

Friday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 12/07/2012 08:32 PM

Here are the latest scores from area prep sports events played on Friday.

By The Associated Press

Updated at 11:35pm.

Nebraska Boys Prep Basketball

Ainsworth 59, West Holt 56
Chadron 55, Gordon/Rushville 35
Chamberlain, South Dakota 66, Santee 32
Cody-Kilgore 34, Arthur County 17
Crawford 45, Hay Springs 21
Gering 56, Alliance 43
Mullen 60, Hyannis 34
Ogallala 57, Sutherland 53
Scottsbluff 60, Rock Springs, Wyoming 53
Sioux County 48, Minatare 44
Todd County, South Dakota 70, Valentine 65

Nebraska Girls Prep Basketball

Ainsworth 60, West Holt 51
Arthur County 59, Cody-Kilgore 39
Chadron 65, Gordon/Rushville 31
Crawford 42, Hay Springs 38
Gering 44, Alliance 43, 2OT
Mullen 49, Hyannis 29
Sandhills/Thedford 42, Ansley-Litchfield 36
Sioux County 57, Minatare 16
Sutherland 65, Ogallala 46
Todd County, South Dakota 47, Valentine 43

South Dakota Boys Prep Basketball

Belle Fourche 53, Hill City 48
Douglas 70, Lead-Deadwood 58
Faith 64, Takini 38
Harding County 69, Newell 59
New Underwood 43, Edgemont 15
Pierre 44, Huron 33
Sioux Falls O'Gorman 43, Rapid City Central 36
Sioux Falls Roosevelt 80, Rapid City Stevens 38
St. Thomas More 45, Hot Springs 18

South Dakota Girls Prep Basketball

Hill City 58, Belle Fourche 31
New Underwood 43, Edgemont 15
Newcastle, Wyoming 60, Custer 19
Sioux Falls O'Gorman 54, Rapid City Central 44
Sioux Falls Roosevelt 66, Rapid City Stevens 41

Wyoming Boys Prep Basketball

Douglas 52, Wheatland 40
Laramie 67, Casper Natrona 62, 2OT
Riverton 56, Buffalo 45
Sundance 62, Normative Services 22
Ten Sleep 43, Farson-Eden 22
Upton 69, Hulett 30

Herder Classic

Glenrock 53, Greybull 38
Lusk 53, Big Horn 47
Thermopolis 52, Glenrock 44
Wright 56, Southeast 45

Little Six Tournament

Midwest 47, Glendo 27

Wyoming Girls Prep Basketball

Buffalo 46, Riverton 43
Casper Natrona 64, Laramie 27
Rock Springs 60, Casper Kelly Walsh 25
Ten Sleep 36, Farson-Eden 25
Upton 55, Hulett 39

Gillette WY Energy Classic Tournament

Campbell County 62, Bismarck Century, North Dakota 51

Wright Tournament ( Coal Miner Classic)

Glenrock 33, Big Horn 29
Greybull 34, Glenrock 32
Kaycee 57, Wright 52
Lusk 34, Greybull 32
Thermopolis 40, Lusk 33

 

 


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.