73° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

KCSR Annual EEO Report
KBPY Annual EEO Report

Saturday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 09/22/2012 06:39 PM

Here are the latest scores from area prep sports events played on Saturday.

By The Associated Press

Updated Sunday at 6:55am.

Nebraska Prep Volleyball

Brady Tournament

First Round

Mullen defeated SMC, 25-13, 25-18

Semifinal

Mullen defeated Wauneta-Palisade, 25-10, 25-27, 25-20

Championship

Mullen defeated Brady, 25-20, 20-25, 25-20

Crawford Tournament

Crawford defeated Banner County, 25-16, 25-15
Hay Springs defeated. Crawford, 25-4, 11-25, 25-15
Hay Springs defeated Banner County, 25-11, 25-23
Hay Springs defeated Sioux County, 20-25, 25-22, 25-19
Sioux County defeated Crawford, 24-26, 25-14, 25-14

Hershey Tournament

Ainsworth defeated Bridgeport, 25-21, 25-14
Gothenburg defeated Bridgeport, 25-13, 25-20
Gothenburg defeated Ainsworth, 25-15, 25-8
Hershey defeated Ainsworth, 25-17, 25-20
Hershey defeated Bridgeport, 25-13, 25-13

Holdrege Tournament

First Round

Grand Island Central Catholic defeated Alliance, 23-25, 25-8, 25-17

Consolation Semifinal

McCook defeated Alliance, 14-25, 26-24, 25-20

Seventh Place

Alliance defeated Ravenna, 25-16, 26-24

Mitchell Tournament

Hemingford defeated Gordon/Rushville, 25-23, 18-25, 29-27

Pool Play

Pool A

Bayard defeated Mitchell, 13-25, 25-23, 25-18
Bayard defeated Hemingford, 21-25, 25-23, 25-17

Pool B

Chadron defeated Morrill, 25-15, 25-15
Chadron defeated Gordon/Rushville, 25-19, 25-13

Morrill defeated Gordon/Rushville, 25-23, 25-14

Championship

Chadron defeated Bayard, 25-12, 25-16

South Dakota Prep Volleyball

Edgemont defeated Red Cloud, 25-16, 25-21, 25-23
Lyman defeated New Underwood, 23-25, 25-22, 25-18, 25-22
Sioux Falls Washington defeated Pierre, 25-16, 25-21, 25-9

Belle Fourche Tournament

Pool Play

Pool A

Belle Fourche defeated Hill City, 25-16, 25-15
Belle Fourche defeated Broadus, Montana, 25-18, 25-13
Belle Fourche defeated Wall, 25-16, 25-13
Broadus, Montana defeated Hill City, 25-13, 25-12
Wall defeated Hill City, 16-25, 25-23, 25-20
Wall defeated Broadus, Montana, 25-9, 25-21

Pool B

Hot Springs defeated Rapid City Central JV, 25-15, 25-14
Hot Springs defeated Philip, 25-20, 24-26, 25-22
Lead-Deadwood defeated Hot Springs, 22-25, 25-13, 25-20
Lead-Deadwood defeated Rapid City Central JV, 25-23, 15-25, 25-18
Philip defeated Rapid City Central JV, 25-13, 25-21
Philip defeated Lead-Deadwood, 25-18, 25-18

Pool C

Bennett County defeated Moorcroft, Wyoming, 25-19, 25-20
St. Thomas More defeated Bennett County, 28-26, 25-17
St. Thomas More defeated Moorcroft, Wyoming, 25-19, 25-13
Sturgis defeated Bennett County, 25-21, 25-18
Sturgis defeated Thomas More, 26-24, 25-12

Pool D

Douglas defeated Upton-Sundance, Wyoming, 25-15, 25-21
Douglas defeated Newell, 17-25, 25-22, 25-15
Newell defeated Upton-Sundance, Wyoming, 25-11, 25-17
Spearfish defeated Newell, 22-25, 26-24, 25-18
Spearfish defeated. Upton-Sundance, Wyoming., 25-22, 25-18

Consolation Semifinal

Bennett County defeated Lead-Deadwood, 25-22, 23-25, 25-18
Broadus, Mont. defeated Newell, 25-15, 25-12

Consolation Championship

Bennett County defeated Broadus, Montana, 25-15, 25-12

Quarterfinal

Hot Springs defeated Spearfish, 25-6, 25-15
Philip defeated Douglas, 27-25, 14-25, 25-22
Sturgis defeated Wall, 32-30, 25-5

Semifinal

Belle Fourche defeated Hot Springs, 18-25, 25-14, 25-16
Sturgis defeated Philip, 25-20, 25-8

Championship

Belle Fourche defeated Sturgis, 23-25, 25-20, 25-21

Little Moreau Conference Tournament

First Round

Harding County defeated McIntosh, 25-13, 25-20
Tiospaye Topa defeated Faith, 25-8, 25-11

Second Round

Timber Lake defeated Harding County, 25-17, 27-25

Consolation

Faith defeated McIntosh, 25-22, 23-25, 25-23
Faith defeated Lemmon, 25-10, 17-25, 27-25
Faith defeated Bison, 23-25, 14-25, 25-7, 25-9
Lemmon defeated Harding County, 25-19, 21-25, 25-19

Championship

Faith defeated Timber Lake, 25-20, 19-25, 25-19

Final Game

Faith defeated Timber Lake, 25-10, 25-21

Kimball Tournament

First Round

Jones County defeated Kimball, 25-21, 25-16

Semifinal

Wolsey-Wessington defeated. Jones County, 25-16, 23-25, 25-18

Third Place

Wessington Springs defeated Jones County, 18-25, 25-19, 25-23

Wyoming Prep Football

Normative Services 42, Big Horn JV (fullname) 6
Casper Natrona 51, Casper Kelly Walsh 0
Guernsey-Sunrise 50, Hanna-Elk Mountain 30


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.