24.3° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

(Neb.)- CSC Ivy Day Royalty Crowned

By: Jeremy Anderson Posted at: 05/04/2013 09:43 AM

(Chadron)- Bryce Harrington, son of Kim Harrington, Grand Island, Neb. and Keanna Gross, daughter of John and Peggy Gross, Ainsworth, Neb. were named as the 2013 Chadron State College Ivy Day King and Queen Friday night at the annual ceremony co-sponsored by the Blue Key and Cardinal Key honor societies.

Harrington is the second member of his immediate family graduating from CSC, joining older brother Brandon. While at CSC, Bryce assisted the athletics department as a student trainer and was an active member with Blue Key and other activities on campus. Graduating with a degree in Business Administration, his future plans are to move back to the Grand Island and pursue a career in business.

Gross will be graduating with a bachelor of arts in Human Biology with an option in Physical Therapy. While at CSC, Keanna participated in the Health Professions Club, Sports Medicine Club, Cardinal Key, Project STRIVE, and was a student trainer for athletics. This fall, Keanna will be attending the Nebraska Methodist for the Physical Therapy Assistant program.

The Platinum Eagle for distinguished leadership and service, considered the highest honor CSC can give, was awarded to Mallory Murdoch, daughter of Marlin and Polly Murdoch, Orleans, Neb. and Nathaniel Martens, son of Quent and Leisa Martens, Newton, Kan.

Murdoch is a Magna Cum Laude graduate with a Biology - Human Biology focus. Martens will graduate with a degree in Criminal Justice and he was recognized with Achievement Award in recognition of receiving Tutor Certification through the College Reading and Learning Association.

Over 100 graduates were recognized with certificates of merit as outstanding students in their primary fields of study or presented other special honors. The ceremony has continued, uninterrupted since 1920.

Special recognition was also given to students who will graduate with one of three honor designations – summa cum laude, magna cum laude and cum laude.

Ivy Day Awards Nebraska

Alliance, Neb.: Daniel Edmonston, Jr., Magna Cum Laude; Aaron Gonzalez, Magna Cum Laude; Scott Langemeier, Magna Cum Laude, General Business; Conor Schnell, Magna Cum Laude; Jessica Sherlock, Magna Cum Laude; Andy Leider, Summa Cum Laude.

Atkinson, Neb.: Amelia Shane, Cum Laude           

Bayard,Neb.: Jocilyn Blanco, Summa Cum Laude

Benkelman, Neb.: Hilary Wilson, Magna Cum Laude         

Chadron, Neb.: Nicholas Miller, Cum Laude, Tutor Certification, Admissions Ambassador; Nicole Ritzen, Cum Laude; Melinda Robinson, Cum Laude, Social Work; Jens Johnson, Magna Cum Laude, Biology - Human Biology focus; Michael Sandstrom, Summa Cum Laude, Social Sciences Education; Sheyenne Hunn, Elementary Education Academy

Clearwater, Neb.: Kelli Klabenes, Magna Cum Laude          

Crawford, Neb.: Kassidy Thompson, Summa Cum Laude, Admissions Ambassador

Crawford, Neb.: Erin Neal, Theatre

Elgin, Neb.: Jill Schiltmeyer, Magna Cum Laude    

Elwood, Neb.: LeAnne Bennett, Magna Cum Laude, Regional Elementary Education

Fort Calhoun, Neb.: Adam Neumann, Summa Cum Laude, Physical Science – Geoscience focus, Admissions Ambassador

Gering, Neb.: Christopher Baltz, Cum Laude          

Gering, Neb.: Dustin Kizzire, Cum Laude, Business – Accounting option

Gering, Neb.: Emory Dye, Magna Cum Laude, Biology - Human Biology focus, Admissions Ambassador; Brittani Johnson, Magna Cum Laude; Valerie Cobos, Summa Cum Laude; Andrea Graham, Summa Cum Laude

Gordon, Neb.: Donald Hlava, Admissions Ambassador; Angela Wimmer, Social Work

Harrisburg, Neb.: Kinsey Groves, Cum Laude         

Harrison, Neb.: Allie Hanson, Social Work

Hastings, Neb.: Angel Flohrs, Cum Laude 

Hay Springs, Neb.: Brooke Housh, Cum Laude; Kelli Alcorn, Summa Cum Laude, Top Gun for the top score on National Business Exam; Clint Phillips, Agriculture – Rangeland/Wildlife Management

Kimball, Neb.: Jamie Murdoch, Magna Cum Laude             

Madison, Neb.: Jonathon Ehlers , Cum Laude        

Marsland, Neb.: Kelly Troester, Summa Cum Laude, tutor Certification; Will Troester, Summa Cum Laude, Business Student – Agri-Business option, Business

Mitchell, Neb.: Tamara Hughson, Cum Laude; Jory Zurcher, Magna Cum Laude; Darin Exstrom, Summa Cum Laude, BA in History

Norfolk, Neb.: Morgan Nelson, Student Services Call Center

North Platte, Neb.: Stephanie Eggleston, Cum Laude; Ryan Korf, Cum Laude; Amanda Leighton, Cum Laude; Kelsey Coffman, Magna Cum Laude, Tutor Certification; Levi Most, Magna Cum Laude; Jane Dye, Summa Cum Laude

Orleans, Neb.: Mallory Murdoch, Magna Cum Laude, Biology - Human Biology focus

Oshkosh, Neb.: Melissa   Paulsen, Cum Laude, Special Education

Scottsbluff, Neb. Cynthia Wiggins, Cum Laude; Trace Marsden, Magna Cum Laude; Jontae Huck, Summa Cum Laude, Biology - General Biology focus; Valerie Smith, Summa Cum Laude       

Sidney, Neb.: Rachel Lee, Cum Laude; Katelyn Gibb, Magna Cum Laude, Music

Tryon, Neb.: Jordan Lovitt, Summa Cum Laude     

Valentine, Neb.: McKenzie Owen, Cum Laude       

Wallace, Neb.: Curtis Perriotte-Olson, Biology - Molecular Biology focus

Whitney, Neb.: Tara Correll, Summa Cum Laude  

Other States and Nations:

Phoenix, Ariz.: Kyle Duarte, Family and Consumer Sciences

Marion, Ark.: Jonas Palmer, Jr., Summa Cum Laude, Business Student in the Option of Business Management

Surrey, BC: Katelyn McBeth, Cum Laude  

Victoria, BC: Angela Jay, Summa Cum Laude, Physical Education

Carlsbad, Calif.: Alex Keller, Music

Berthoud, Colo.: Ryan Barron, Cum Laude, Tutor Certification

Colorado Springs, Colo.: KristinaHarter, Magna Cum Laude, Communication

Eaton, Colo.: Ty Cyphers, Summa Cum Laude, Recreation Management

Eaton, Colo.: Nichole Folchert, Summa Cum Laude, Art

Fraser, Colo.: Karolina Marcinkeviciute, Magna Cum Laude            

Golden,Colo.: T. J. Thomson, Magna Cum Laude, Communication, Eagle Newspaper Editor

Longmont, Colo.: MollieJones, Summa Cum Laude, Legal Studies, Clyde Bond Award

Fleming Island,   Fla.: Lacey Castejon, Cum Laude

Augusta, Ga.: Jared Martin, Magna Cum Laude (December), Business-Marketing Option

Blackfoot, Idaho: Logan Hatch, Cum Laude           

Newton, Kan.: Nathaniel Martens, Summa Cum Laude, Justice Studies, Tutor Certification

Monroe, La.: Chris Gwerder, Summa Cum Laude (December), Mathematics

Helena, Mont.: Thomas  Bergstad, Criminal Justice

Hill City, S.D.: Chelsea Waldorf, Summa Cum Laude, Psychology

Oelrichs, S.D.: Cole Romey, Summa Cum Laude, Business – Finance option, National Business Exam

Rapid City, S.D.: Betsy Moler, Magna Cum Laude; Eric Schiermeister, Magna Cum Laude; Linda Littlefield, Summa Cum Laude, Social Work

Spearfish, S.D.: Antonio  Garcia, Cum Laude          

Vale, S.D. Joseph Reedy, Physical Science – Geoscience focus, W.A. Tarr award from Sigma Gamma Epsilon honorary geoscience fraternity

Winner, S.D.: Sarah Kingsbury, Cum Laude             

San Antonio, Tex.: Hazel Davis, Cum Laude; Robert Dominic (December), Business - Business Information Systems option

Roosevelt, Utah: Stephanie Townsend, Magna Cum Laude             

Abbotsford, Wis.: Patrick Feldbruegge, National Business Exam

Buffalo, Wyo.: Andrew Borgialli, Business - Business Education option

Casper, Wyo.: Amy Christie, Cum Laude  

Gillette, Wyo.: Casey Sullivan, Cum Laude              

Green River, Wyo.: Kada Williams, Magna Cum Laude       

Hudson, Wyo.: David Soule, Cum Laude 

Midwest, Wyo.: Jennifer Butler, Magna Cum Laude, Library Information Management

Newcastle, Wyo.: Mikah Kadera, Cum Laude, Health Education

Sheridan, Wyo.: Chelsea Hackwell, Cum Laude     

Sheridan, Wyo.; Yvonne  Osborne, Magna Cum Laude       

Sheridan, Wyo.: Mandy   Smith, Magna Cum Laude             

Torrington, Wyo. Jessica Arnusch, Summa Cum Laude   


Comments:


Back to News

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.